Rób mi dobrze

Co to znaczy, że człowiek jest dobry? Potrafi dostosować się do otaczającego go środowiska i żyć w zgodzie z rodziną? Nikogo nie rani, robi to, czego chcą bliscy. Mówi to, co chcą usłyszeć. A może nie? Może takie zachowanie jest obowiązkiem każdego człowieka? Musimy być mili, pomocni i uśmiechnięci w relacjach z rodziną, przyjaciółmi, żoną, mężem, kochankiem, kochanką etc. Może mianem dobrego nazywamy takiego człowieka, który jest dobry dla ludzi, dla których takim być nie musi. ‘Zaadoptował’ murzynka w Afryce i wysyła na niego pieniądze, stare ciuchy oddaje dzieciom z domu dziecka, co roku przekazuje 1% podatku na potrzebujące rysie. A może dobry człowiek przede wszystkim musi wierzyć w Boga, posiadać jakieś moralne zasady, które są narzucane przez Kogoś Idealnego: nie zabijaj, nie kradnij, czcij, dzień święty święć. Powołuję się na chrześcijaństwo, ponieważ w Polsce to dominujące wyznanie. A może jesteśmy dobrzy wtedy, kiedy inni za takich nas uważają? A może jak sami o sobie możemy powiedzieć: JESTEM DOBRYM CZŁOWIEKIEM. To to wystarczy, żeby nim być? A może dobry człowiek musi czynić pozytywne rzeczy dla świata? Może musi zabijać złych ludzi, morderców, gwałcicieli? A może żaden człowiek nie jest dobry? Może wszyscy jesteśmy źli?
Nie mylcie pojęć ‘dobry człowiek’ i ‘idealny człowiek’. /Karolina


Kiedy ktoś jest dobrym człowiekiem? Co to w ogóle znaczy być dobrym człowiekiem? Czy jeśli ktoś traktuje pomaganie innym jako świetną „zagrywkę marketingową”, nie robi tego z potrzeby serca, to też jest dobry? Czy dając komuś 5 złotych na bułkę mamy prawo czuć się lepsi niż zanim to zrobiliśmy? A może trzeba było samemu zrobić zakupy tej osobie, bo a nuż wyda pieniądze na tani alkohol? Co wtedy? Czy mimo naszych jak najlepszych intencji, nie zrobiliśmy czegoś złego?

Dla mnie przede wszystkim bycie dobrym człowiekiem oznacza nie wyrządzanie krzywdy innym. Oczywiście, niesienie pomocy potrzebującym jest ważne, ale trzeba robić to umiejętnie, bo nie zawsze to, co my uważamy za odpowiednie dla drugiej osoby rzeczywiście takim jest. / Iza



PS powtórzenia i liczne pytania retoryczne to celowy zabieg. 
Komentarze
  • Blogger Skomentuj używając Bloggera
  • Facebook Skomentuj używając Facebook

2 komentarze :

  1. Żeby być dobrym, trzeba przede wszystkim chcieć być dobrym. Tak naprawdę definicja dobra nie istnieje i istnieć nie będzie.

    OdpowiedzUsuń
  2. Ty rasistko, napisalas murzynek zamiast Murzynek :00

    OdpowiedzUsuń